Cevizce Erdem Fidancılık (CEF)
Aşılı Ceviz Fidanı
Fernor Ceviz Fidanı
Franquette Ceviz Fidanı
Pedro Ceviz Fidanı
Fernette Ceviz Fidanı
Şebin Ceviz Fidanı
Bilecik Ceviz Fidanı
Yalova Ceviz Fidanı
Kaman Ceviz Fidanı
Ceviz Fidanı Seçimi
Aşılı Ceviz Fidanı Çeşitleri

Ülkemiz Dünya'da, coğrafi ve iklimsel özellikler bakımından verimli ceviz yetiştiriciliği yapılabilecek avantajlı ülkelerden birisidir. Anadolu'nun her bölgesinde çok yaşlı ağaçların bulunması aslında bunun bir kanıtıdır. Bu kapsamda yapılan araştırmalar ışığında son 20 yıldır ülkemizin değişik bölgelerinde aşılı fidan kullanılarak ceviz bahçeleri kurulmuş ve başarılı sonuçlar alınmıştır.

Bu 20 yıllık süreçte elde edilen önemli bilgilerden biri de, bahçe oluştururken dikim yapacağımız uygun ceviz fidanının seçimidir. Ceviz fidanı çeşidinin dikim bölgemizin iklim koşullarına uygunluğu önem arz etmektedir.

Ülkemizdeki resmi kurumların bu konudaki çalışmaları durmaksızın devam etmektedir. Tespit edilen ceviz çeşitlerinin üretimi, gerek kurumlarca gerekse de özel teşebbüsler tarafından sertifika verilmek suretiyle yapılmaktadır.
chandler-aşılı-ceviz-ağacı-fidanı-verimlilik

Yerli ceviz çeşitleri dediğimiz
Yalova, Şebin, Bilecik, Kaman
türleri ülkemizdeki üniversite ve tarımsal geliştirme kurumlarında yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Bu ceviz çeşitlerinin son 20 yıldır ismine uygun olarak değişik bölgelere dikimi yapılmaktadır. 

Ceviz yetiştiriciliğinin geliştirilmesi kapsamında yurtdışında da araştırmalar yapılmış ve ülkemize uygun olduğu değerlendirilen ceviz çeşitlerinin anaçları ithal edilmiştir. Yapılan deneme çalışmalarından sonra ülkemize uygun olduğu ve üstün verim elde edilebilen yabancı ceviz fidanı çeşitleri de üretilmeye başlanmıştır.


Son 10 yıldır dikimi yapılan
Chandler ceviz, Pedro ceviz, Fernor ceviz ve tozlayıcı çeşit olan Franquette ve Fernette ceviz çeşitleri kendini ispatlamış, yatırmcı ve çiftçilerimizce tercih sebebi olmuşlardır.   

Cevizce Erdem Fidancılık yukarıdaki yerli ve yabancı ceviz fidanı çeşitlerinin sertifikalı olarak üretimini yapmaktayız. 

Cevizce Erdem Fidancılık olarak ana ilkemiz; gerekli bilgi desteğiyle ismine doğru, sağlıklı ve bölgenize uygun ceviz fidanlarını sizlere ulaştırmaktadır.
Aşılı Ceviz Fidanı Çeşitleri (Yabancı Tür)
chandler-ceviz-fidanı


Chandler (Çetnır) Ceviz;  
Üstün verimli Amerikan çeşididir. 1000-1100 metre rakıma (denizden yükseklik) kadar dikilebilir. Sık dikime uygundur. İlkbahar donlarından etkilenmez. Genç yaşlarında ciddi verim alınabilen bir çeşittir. Tozlayıcısı  Franquette’dir.

 
fernor-ceviz-fidanı-aşılı-sertifikalı


Fernor Ceviz;
Fransız orjinlidir. 1700-1800 metre rakıma kadar dikilebilir. İlkbahar ve Sonbahar erken donlarından etkilenmez. Sık dikime uygundur. Soğuk iklim cevizi de denilmektedir. Tozlayıcısı Franquette ve Fernettedir

 

ceviz-fidanı-çeşitleri-pedro-aşılı-sertifikalı


Pedro Ceviz; 
Fransız orjinlidir.  Soğuklanma süresi kısadır. Rakımı düşük ve ılıman iklimli bölgelerden 1000 metre rakıma kadar olan bölgelere dikilebilir. Sık dikime uygundur.  Sert budamayı sever. Kendi kendini tozlayabilir.

 
tozlayıcı-ceviz-chandler-aşılı-franquette


Franquette Ceviz; Fransız orjinlidir. Genellikle Chandler, Fernor ve Pedro ceviz çeşitleri için tozlayıcı fidan olarak dikilir.  Dikilecek (20) adet ana türe  (1) adet olarak dikilmelidir.  Dikine ve kuvvetli gelişen bir ceviz ağacıdır.

 Her türlü sorularınız ve fidan siparişi için lütfen bize ulaşınız. 
Hasan Erdem 0 539 6548945
Levent Erdem 0 505 4547068


Yerli Tür Aşılı Ceviz Fidanı Çeşitleri 

şebin-ceviz-fidanı-ağacı-özellikleri

Şebin Ceviz; Kıyı bölgeleri hariç tüm bölgelerde dikilebilir. Sık dallı olup yayvan bir gelişme gösterir. 10’ar metre aralıklarla dikilmelidir.  Tozlayıcısı  Bilecik cevizidir.

 
Bilecik-ceviz-fidani-ağacı-yetiştiriciliği

Bilecik Ceviz; Kıyı bölgeleri hariç tüm bölgelerde dikilebilir. İlkbahar geç donlarından etkilenmez. 10’ar metre aralıklarla dikilir. Tozlayıcıları  Şebin ve Yalova-3 cevizleridir. 

 
Yalova-ceviz-fidanı-ağacı-aşılı

Yalova Ceviz; Kıyı bölgeleri ile karasal bölgelerde dikilebilen çeşitleri mevcuttur. Dik ve yayvan dallı bir çeşittir. 10’ar metre aralıklarla dikilir. Yalova 1, 3 ve 4 çeşitleri mevcuttur. 

 
Kaman-ceviz-fidanı

Kaman-1 Cevizi; Kıyı bölgeler hariç tüm bölgelere dikilebilir. İlkbahar geç donlarından etkilenmez. Dik ve yayvan büyür. 10’ar metre aralıklarla dikilir. Tozlayıcıları Bilecik ve Şebin cevizleridir.

Bizi sosyal medyadan da takip edebilirsiniz. www.facebook.com/chandler.cevizce
Aşılı Ceviz Fidanı Üretim Faaliyetlerimiz