tüplü ceviz fidanı

 

Yılın büyük bir bölümün de dikimi yapılabilen tüplü ceviz fidanı üretimini yapmaktayız.  Chandler, fernor ceviz çeşitleri ile badem fidanı çeşitlerini üretmekteyiz. 

Ürettiğimiz ceviz fidanları aşılı olup, Tarım Bakanlığınca onaylı, ismine doğru ve sertifikalıdır.

Ürettiğimiz fidanlar tarafımızca aşılı olduğu için dikim yapanlar tarafından tekrar aşılanmasına gerek yoktur. 

Dikimden önce ve sonrasında gübreleme, sulama ve  budama faaliyetlerinin düzenli şekilde yapıldığında verimli bir ceviz yetiştiriciliği yapılabilmektedir. 

Biz ülkemizde deniz kenarından 1000-1100 rakıma kadar dikilebilen Amerikan Chandler (cetler-çetnır) ve 1800 metre rakıma kadar dikimi yapılabilen Fransız Fernor aşılı ceviz fidanlarını tozlayıcı cinsleri ile birlikte üretip sizlere ulaştırmaktayız.

Bölgenizin rakımı, çeşit belirlenmesi hususunda en önemli konu olmakla birlikte bölgenize özel diğer meterolojik hususlara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Sizlere bu konularda bilgi desteğine her zaman hazır olduğumuzu bilmelisiniz.

Tüplü Ceviz Fidanı Ne Zaman-Hangi Ayda Dikilir?

Ülkemizdeki farklı coğrafi bölgelerde, farklı iklim şartları yaşanabilmektedir. Bazı bölgelerimiz de kış mevsimi kısa ve ılıman geçerken bazı bölgelerimiz de ise sert ve uzun geçebilmektedir. Kışı ılıman geçen bölgelerde yaz ayları sıcak ve kurak geçerken, kışları sert geçen bölgelerde yaz ayları daha serin geçmektedir.
İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgemizde kış ayları sert yaşandığından dolayı fidan dikimi Nisan-Mayıs ayı ile birlikte başlamalı ve Temmuz ayında son bulmalıdır. Fidan kökleri dikimden sonra güçlendirilmeli ve kışa güçlü girmesi sağlanmalıdır. Buralarda tüplü ceviz fidanı dikimi yapılmalıdır. Açık köklü fidan dikimi bu bölgelerimizde riskli olabilir.  

Akdeniz Bölgesinde ise yaz ayları Temmuz-Ağustos-Eylül hariç diğer bütün aylarda ceviz fidanı dikimi yapılabilir. En uygun ay ise Aralık ayıdır. Açık köklü dikim daha öncelikli olarak tercih edilmelidir. Tüplü dikim ise Mart ayı ile Haziran ayı arasında kalan zamanlarda yapılmalıdır.

 

Ege ve Marmara bölgelerimizde Nisan ayı ile Haziran ayları arasında kalan zamanlarda tüplü ceviz fidanı dikilebilir. 


Yukarıdaki örneklere göre dikim zamanını belirleyebilirisiniz. 
Tüplü fidanın en büyük avantajı yetiştiği ortamdan dikileceği ortama toprağı ile birlikte aktarılması ve dikilmesidir. Bu da dikildiği yerde daha hızlı büyümesini ve tutmasını daha kolay olmasını sağlamaktadır. Tüplü dikimin tutma oranı açık köklüye göre daha yüksektir. 

Tüplü Ceviz Fidanlarının Özellikleri;
Ceviz fidanlarının kökleri 2,5 yaşında olup aşılı kısım 2 yaşındadır. Sevk ettiğimiz tüplü fidanların boyları ortalama 100 cm ve üzeri şeklindedir.

Tüplü Ceviz Fidanı Dikiminde Tozlayıcı Oranı Nedir?
Ceviz bahçesi oluşturulurken iyi bir verim alabilmeniz için ana çeşidin yanına 1/10 oranında yani 10 adete 1 adet tozlayıcı çeşit dikmeyi kesinlikle unutmamalısınız.
Tozlayıcı ile birlikte dikim hem ceviz içi kalitesini yüksek tutacak hemde ağaç başına verimi yükseltecektir.  
On da bir oran (1/10) 100 ağaç ve altında dikimler için uygun bir orandır. 100 ağacın üzerindeki dikimlerde yirmide bire (1/20)'e kadar azaltılabilir.  
Chandler ceviz için önerilen tozlayıcı fernette, ronde ve franquette çeşitlerdir.

Her türlü sorularınız ve fidan siparişi için bizi arayabilirsiniz.

Levent ERDEM 0 539 654 89 45